Recenze novinky, svářečky SHK498

Recenze novinky, svářečky SHK498

Svářečka je svou velikostí pohodlná, lehká, nenáročná na obsluhu, vhodná pro amatéry i ostatní.
Výkon -deklarovaný od 20 do 120A nelze na potenciometru přesně nastavit! Chybí vždy kousíček  od rysky k číslici. Takže to vypadá, že je rozsah cca od 30 do 110A. Není to však pro funkci důležité. Ale pro přesnost uvádíme, aby to nikoho nevyvedlo z míry. Dalším postřehem je poměrně krátký připojovací kabel 230V. Je to z důvodu minimalizace rizika, kdy na kabely může padnout žhavý odpalek, struska, materiál atd. Při zprovoznění je však nutné si dobře rozmyslet, kam se agregát umístí. (případně lze použít vhodný, prodlužovací kabel).

Při kompletaci svářečky (připojení svářecích kabelů) je důležité dodržet polarizaci (+ a - , zde pochvala, barevně to ladí). (Svářečka funguje i při změně polarizace ale špatně.)
Vyzkoušel jsem různé druhy elektrod- od fi.ESAB-druh OK46.00-E6013, 1,6x300mm pro svařování od 30 do 60A, jen na slabé materiály (plechy, tenkostěnné jekly atd.) Zde je potřeba základní znalost vedení a držení elektrody aby nedocházelo k propalování svařovaného materiálu. Kombinace svářečka /elektrody- dobrý!

Druhá elektroda je také ESAB-druh E-R117-E6013, 4x350mm (to už jsou kůly) vhodné pro svařování od 140-170A!!!!
A TATO SVÁŘEČKA JE ZVLÁDÁ! Při nastavení na plný výkon-120A a na materiálu 6mm s. účko a 3,5mm s. trubka zvládla hezký svár! Další druh je naše elektroda BRIDGE- J421, 3,2x350mm vhodná pro svařování 80-130A. Tento druh doporučuji pro univerzální svařování silnějších materiálů od 2mm do 10mm- NENÍ PROBLÉM S PRŮVAREM.
Stručně: DOBRÉ! Ani jednou se při zkoušení (cca 1hod) svářečka nedostala do limitních hodnot, že by se vypnula.


Aby byl uživatel této svářečky spokojen, musí znát následující základní údaje!:

  • 1) Jištění zásuvky na 230V- aspoň 16A

  • 2) Svařovací kabely (kontaktní bajonety) musí pevně propojit (zatáhnout skrutem po směru hodinových ručiček co to jde, aby nedocházelo k proskratování)

  • 3) Agregát zapnout a  nechat cca 3min. naprázdno (aby se nabudil).

  • 4) Svařovaný materiál kvalitně ukostřit!

  • 5) Nastavit vhodné A (ampéry dle druhu elektrody a síly svařovaných materiálů).

  • 6) Dodržovat pokyny pro obsluhu a pokyny BOZ-P!

  • 7) Po ukončení činnosti nechat svářečku vydýchat- zchladnout! cca 3-5min., poté vypnout od zdroje (230V)

  • 8) V případě nejistoty (neznalosti) bez ostychu vznést dotaz (kontaktovat servis Steen QOS!!!)